Nowoczesna Telekomunikacja

Odwirusowywanie komputera - jak odwirusować sprzęt?

Rozpoznaj objawy

Dziwne zachowanie sprzętu może świadczyć o tym, iż bariera bezpieczeństwa Twojego komputera została naruszona przez złośliwe oprogramowanie (malware). Innymi słowy specjalnie spreparowane aplikacje zainfekowały maszynę i nieoficjalnie demonstrują szkodliwe działanie, utrudniając pracę.

Typowy scenariusz komplikacji jest prosty:

  • Komputer w przypadkowym czasie samowolnie się restartuje, odmawiając współpracy.
  • Skaner antywirusowy ‒ jeśli go posiadasz ‒ zgłasza, że wykrył wirusy i nie potrafi im sprostać.
  • Mnogie nieznane procesy wykwitają w menadżerze zadań.
  • Ślimacza chyżość pracy zdominowała standardowe normy.
  • Na monitorze ukazują się tajemnicze napisy, obiekty, pliki; albo znikają.
  • Etc.

Analizujesz schemat wyraźnych objawów i dochodzisz do logicznego, choć mało radosnego wniosku. Cóż, stało się, padłeś ofiarą przynajmniej jednego wirusa.

Jak usunąć wrogie oprogramowanie?

Programy antywirusowe z łatwością radzą sobie z częścią intruzów, jednak istnieją też takie wirusy, które wymagają wyższej uwagi i zaangażowania. Niezbędnym okazuje się sięgnięcie po bardziej złożone rozwiązania, ponieważ szkodliwy skrypt zalegając w pamięci maszyny, blokuje antywirusa albo mnoży się mimo prób usuwania.

Metoda przedstawiona poniżej w wielu sytuacjach pozwoli wyleczyć Twój komputer bez uciekania się po radykalne rozstrzygnięcia, takie jak formatowanie i instalacja systemu odnowa. Niemniej nie stanowi idealnej recepty na wszelkie złośliwe infekcje. Rodzina wirusów, jak wiadomo, jest niezwykle rozwojowa.

Programy, które należy pobrać:

  • Avast Antyvirus - popularne bezpłatne oprogramowanie antywirusowe i antyspyware
  • SDFix - aplikacja do usuwania trojanów, robaków sieciowych i rootkitów
  • HijackThis - aplikacja wykrywająca m.in. oprogramowanie podmieniające stronę startową przeglądarki

Instrukcja step by step

01 Na dysku masz już najnowsze wersje wskazanych programów, teraz odłącz fizycznie Internet (jeśli to wtyczka LAN to wyciągnij z karty; jeśli karta bezprzewodowa wyłącz kartę itd.).

02 Wyłącz odzyskiwanie systemu w: „Narzędzia systemowe -> Odzyskiwanie systemu”.

03 Wyłącz komputer i uruchom go ponownie w trybie awaryjnym.

Nie wiesz jak uruchomić system w trybie awaryjnym? Przy starcie maszyny naciśnij klawisz F8, gdy pojawi się lista wybierz opcję trybu awaryjnego.

04 W trybie awaryjnym zainstaluj program Avast Antyvirus i pozwól mu przeskanować komputer przy rozruchu. Podczas skanowania usuwasz wszystko, co wykryje.

Po zakończeniu operacji zrestartuj komputer i ponownie uruchom w trybie awaryjnym.

05 Powtórnie wystartuj Avast Antyvirus. Wybierz gruntowny skan włącznie z archiwami. Wszystkie wirusy, które znajdzie każ mu usunąć.

06 Uruchom aplikację SDFix i przeskanuj komputer. Skanowanie powtórz dwukrotnie, aż będziesz miał wynik wskazujący brak infekcji.

07 Powróć do Avast Antyvirus. Kolejny raz wykonaj gruntowne skanowanie. Powtarzaj czynność aż do otrzymania efektu "bez infekcji".

08 Uruchom program HijackThis i usuń wszystkie podejrzanie wpisy (uważaj, aby nie usunąć wpisów systemowych lub potrzebnych aplikacjom, których używasz).

Po zakończeniu operacji zrestartuj komputer i ponownie uruchom w trybie awaryjnym.

09 Powtórz gruntowne skanowanie programami Avast Antyvirus i SDFix. Jeśli otrzymasz stan bez infekcji, możesz ponownie uruchomić komputer, już w trybie normalnym.

10 Kolejny raz przeskanuj gruntownie maszynę przy użyciu Avast Antyvirus. Gdy rezultat wytypuje brak infekcji włącz HijackThis i znów usuń to, co niepotrzebne.

11 Zrestartuj komputer. Uruchom HijackThis, żeby zbadać, czy nie utworzyły się nowe podejrzane wpisy. Jeżeli test nie przyniesie niespodzianek, to ze sporą dozą prawdopodobieństwa Twój komputer jest wolny od szkodliwych skryptów.

Na finał jeszcze raz możesz gruntownie przeskanować sprzęt za pomocą Avast Antyvirus. Następnie go od instalować i na nowo zainstalować. I podjąć kolejny gruntowny skan dla pewności.

12 Wirusy usunięte? Skaner antywirusowy pracuje w tle, a menadżer zadań i HijackThis nie pokazują żadnych podejrzanych procesów? Świetnie, teraz możesz podłączyć komputer do Internetu.

Przez pierwszy tydzień po leczeniu należy jak najczęściej skanować komputer na obecność infekcji, aby mieć pewność, że żaden wirus nie pozostał w ukryciu i nie ściąga świeżych niepożądanych skryptów.

Dodatkowa uwaga

Gdy powyższa procedura nie przynosi pożądanych efektów, wówczas spisz nazwy złośliwych aplikacji, nieprzerwanie atakujących komputer i wprowadź frazę w Google, np.: „'nazwa wirusa' jak usunąć”. Najczęściej w odpowiedzi otrzymasz instrukcję w jaki sposób skutecznie wyeliminować wirusa; jakich narzędzi użyć, itp.