Praktyka instalacyjna
Nieprawidłowo zaciśnięte kable sieciowe, to dylemat wielokrotnie występujący w różnych firmach. Za powszechne źródło problemu można uznać niedobór odpowiedniej wiedzy instalacyjnej, który finalnie skutkuje błędną kolejnością kabli w końcówkach. Taki niuans zdarza się nawet informatykom.
Wszystko jest dobrze, dopóki właścicielowi przedsiębiorstwa fachowiec nie zaleca np. wymiany karty sieciowej. Dlaczego? Bowiem ów element rzekomo jest słabowitym egzemplarzem, który nie przebrnie dystansu 10 m. Tymczasem szkopuł tkwi w kablu, gdzie wszystkie pary przewodów zaciśnięto koło siebie.
Teraz kilka istotnych faktów
Zgodnie ze specyfikacją standardu FastEthernet, kompetentnie zaciśnięty kabel funkcjonuje należycie na dystansie do 100 m z prędkością 1Gb/s w trybie FullDuplex. I owszem, nasza firma ułożyła przeszło 120 km kabli, zaciskając ich tysiące. Co ciekawe, jeżeli w miejscach instalacji nie występowały jakieś wyjątkowe okoliczności, związane z zakłóceniami np. znacznym polem magnetycznym, to przewody elektryczne kategorii UTP, na wspomnianej odległości stu metrów, pracowały bez zarzutu.
Jak profesjonalnie zacisnąć kabel UTP?
Wyróżniamy dwa typy kabli sieciowych FastEthernet. Pierwszym jest przewód prosty, dedykowany do powiązania np. komputera ze swithem. Drugim zaś, kabel krosowany, wykorzystywany do bezpośredniej łączności dwóch komputerów.
- Żeby osiągnąć kabel prosty, wystarczy, że zaciśniesz go w taki sposób, aby obustronnie otrzymać bliźniaczy standard.
Przykład:
568A ------------------------------ 568A
oraz
568B ------------------------------ 568B
- Aby uzyskać kabel krosowany, wykonaj czynność zaciskania mieszając standardy krzyżowo. Po jednej stronie umieść 568A, a po przeciwnej 568B.
568A ------------------------------ 568B
Kolejności kabli
Poniżej prezentujemy sekwencję układu przewodów, gdy spoglądasz na wtyczkę RJ45 skierowaną języczkiem ku dołowi, wejściem na kabel do siebie, i liczysz od lewej strony.
Porządek ułożenia kabli dla standardu 568A
- Biało-Zielony
- Zielony
- Biało-Pomarańczowy
- Niebieski
- Biało-Niebieski
- Pomarańczowy
- Biało Brązowy
- Brązowy
Porządek ułożenia kabli dla standardu 568B
- Biało-Pomarańczowy
- Pomarańczowy
- Biało-Zielony
- Niebieski
- Biało-Niebieski
- Zielony
- Biało-Brązowy
- Brązowy
Dodatkowa uwaga
Na koniec pamiętaj, iż kable należy docisnąć do krańca korytka w taki sposób, aby stykały się z jego ścianką. Kiedy masz do zaciśnięcia większą ilość przewodów, warto również sprawić sobie prosty tester. Koszt zakupu niewielki (w granicy 20 zł), za to przyjazna funkcjonalność, która pozwala szybko sprawdzić, czy pary przewodów zostały należycie połączone.